Gevezesessizlik
oooo Kimler Gelmiş Efendim. Siz Gelmeseydiniz Biz Gelecektik!! gülümse

Gevezesessizlik

Yaşama Dair Her Şey Birlikte Hep Beraber
 
AnasayfaPortalliSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 20 SORUDA GENÇLİK MERKEZİM

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
güler
Süper Moderatör
Süper Moderatör
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 1714
Yaş : 29
Ülke : Türkiye
Burcu : terazi
Hangi Takımlısınız : Galatasaray
Kayıt tarihi : 20/05/07

MesajKonu: 20 SORUDA GENÇLİK MERKEZİM   2nd Haziran 2009, 17:52


1- GENÇLİK MERKEZİM NEDİR?

Gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerle değerlendirmelerine imkân tanıyan, kişisel gelişimlerini destekleyen, gençler tarafından çözüm üretilen ve projeler geliştirilen, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren kurumdur.

2- NEDEN GENÇLİK MERKEZİ DEĞİL DE GENÇLİK MERKEZİM?

Çünkü orası bizim, hepimizin, HEPiBİZin...

3- GENÇLİK MERKEZLERİM’DE NELER YAPILIYOR?

Gençlik Merkezleri denilince akıla ilk gelen faaliyetler: Halk Oyunları, Diksiyon, Güreş, İngilizce, Satranç, Masa Tenisi, Heykel ve Dökümcülük, THM, TSM, Bağlama, Gitar, Ney, El Sanatları, Fotoğraf, Bilgisayar, Resim, Golf gibi faaliyetlerdir. Ama Gençlik Merkezleri sadece bu kursların verildiği yerler değildir.

Bunların yanı sıra Sempozyumlar, Kişisel Gelişim Seminerleri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi hizmetlerde sunar. Ayrıca gençlerin Milli benlik ve şuur bilincini geliştirmek ve tarihi yerinde yaşamak için Çanakkale Bilecik Ziyaretleri Programı da düzenler. Bu programa her yıl 81 ilin gençlerinin katılmasını sağlar. Buna benzer olarak farklı kültürlerde yetişmiş gençlerin birbirleri ile tanışıp kaynaşabilmeleri ve kültürlerini birbirlerine tanıtmaları için ise Gençlik Merkezlerim arası değişim programları yapılır.

Ayrıca ülkemizde yaşanan ekonomik dengesizliklerden dolayı farklı coğrafi bölgelerde yaşayıp daha önce hiç kendi illeri dışına çıkamamış, farklı yerleri görme imkanı olmamış 13–17 yaş grubunda ki gençlerin katılabileceği yaz aylarında deniz kampları düzenlenmektedir. 8 gün süre ile gerçekleştirilen bu kamplarda gençler 8 gün boyunca tanışma kaynaşma, dikkat artırmak, uyum sağlama, ekip çalışması, ürün çıkarma gibi çalışmalar içersinde bulunurlar bu sayede de kendilerini tanır yeteneklerini, artı ve eksi yönlerini keşfedip kendilerine yön çizerler. 18–24 yaş arası gençlere ise Doğayla iç içe olmaları, birlikte doğa aktiviteleri gerçekleştirmeleri ve bu sayede de paylaşmayı, üretmeyi kurallara uymayı disiplinli olmayı birbirleri arasında rekabet ortamı sağlamaları bakımından onlara yararlı olacağı inancıyla bu kamplar düzenlenmektedir.

4-GENÇLİK MERKEZLERİNİN AMAÇLARI NELERDİR?

‘’Bir geminin maviliklerde gezebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Fakat su o geminin içerisine girerse onu batırır. İşte gemi için su ne ise insan içinde dünya odur.’’ Mevlana

Şimdi genci Mevlana’nın bu sözü ile anlamaya çalışalım. Burada genç yolunu bulmaya çalışan fırtınalarla risk altında olan kaptanına göre yolunu bulan gemidir. Su ise yaşamdır. Fakat yaşamın iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardır eğer genç o kötü yanları için alırsa tıpkı gemi misali batar. Burada ki kaptan ise Gençlik Merkezim için çalışan herkestir. Çünkü o gemiye yol gösteren onu fırtınalardan, korsanlardan koruyan kaptan Gençlik Merkezlerim için çalışan herkestir. Her şeyden önemlisi de gemiyi de, kaptanı da yöneten bir liman vardır. O liman da Gençlik Merkezleridir. İşte bütün bu benzetmeler. Gençlik Merkezlerinin gençleri Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’ne faydalı birer birey olarak yetiştirme, onların kişisel gelişimlerini sağlama, onlara sohbet ortamları yaratarak bu sohbetler sırasında beyin fırtınası oluşturma, gelişip sosyalleşmelerini sağlama ve en önemlisi de zoru kolay kılmaktır. Herkesin herkesten farklı olduğunu bunun yanında da herkesin herkesle aynı olduğunu savunmakla beraber bu fikri geliştirmeyi de amaçlamaktadır.

5-GENÇLİK MERKEZLERİ BELGE VERİYOR MU?

— Hayır, Gençlik Merkezlerim belge vermiyor. Fakat bazı Gençlik Merkezlerim düzenlediği bazı etkinliklere katılan gençlere teşekkür ya da katılım belgesi verebiliyor. Ancak bu belgeler herhangi bir sertifika görevini görmüyor.

6-GENÇLİK MERKEZLERİM’DE ÜCRET ALINIYOR MU?

— Hayır, Gençlik Merkezlerinde kültürel ya da sosyal aktivitelerin hiçbirinden ücret talep edilmiyor.

7-GENÇLİK MERKEZİM’E KAYIT OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

İlinizdeki veya ilçenizdeki Gençlik Merkezim’e gidip üye olmak istediğinizi belirtip istenilen evrakları tamamlıyorsunuz ve bir form dolduruyorsunuz. Artık Gençlik Merkezim üyesisiniz!

8-GENÇLİK MERKEZİM’E HERKES KAYIT YAPTIRABİLİR Mİ?

12 – 24 yaş aralığındaki herkes kayıt yaptırabilir.

9-GENÇLİK MERKEZLERİM OKUL GİBİ BİR YER Mİ?

Bir anlamda evet ama burada okul dersi yok. Hayata hazırlık dersleri var ve bunları gençler birbirlerine öğretiyor! Gençlik Merkezlerim, gençleri hayata hazırlıyor, gençler de Türkiye’yi dünyaya...

10-GENÇLİK MERKEZLERİM’DE FAALİYETLER HANGİ GÜN VE SAATLERDE?

7 / 24!

11-GENÇLİK MERKEZLERİM’DE KİMLER VAR?

Gençlik Merkezim’de gençler var. Her işi gençler yapıyor. Bu anlamda Gençlik Merkezlerim’de Noktalar, Öğreticiler, Liderler ve Gençlik Merkezim Müdürü bulunmakta. Öğretici ve liderler genel anlamıyla organizeyi gerçekleştirip çeşitli kursların verilmesini gerçekleştiriyorlarsa da, diğer Gençlik Merkezlerim’le ve Noktası olduğu Gençlik Merkezim’deki her işi de Nokta ismini verdiğimiz gençler gerçekleştiriyor. (Bkz. Detaylı bilgi Hepibiz Felsefesi ve Noktalık Sistemi)

12-GENÇLİK MERKEZİM’DE MÜDÜR NEDEN GENÇLERİN OLDUĞU BİR YERDE BULUNUYOR?

Gençlik Merkezim müdürü kafanızda ki müdür imajından farklıdır. Müdürler gençlerle vakit geçirmekten memnuniyet duyarlar, her türlü bürokrasiyi bilir ve bürokrasi engellerini aşarak gençleri yönlendirir, kimi zamanda gençler arasında bilgi akışını sağlarlar. Gençlik Merkezim Müdürleri o merkezde bilgi birikimin gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir.

13-GENÇLİK MERKEZLERİM’İN DİĞER KURUMLARDAN (HEM, ÖZEL KURSLAR) NE FARKI VAR?

Diğer kurumlardan farkı; kursların amaç değil araç olarak görülmesidir. Kurslar vasıtasıyla gençlerin paylaşmayı, araştırmayı, fikir üretmeyi ve sosyal yönlerini geliştirmelerini sağlamak için çalışır.

14-GENÇLİK MERKEZLERİM’DE GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

“Ben gönüllüyüm!” demek yeterli...

15-GENÇLİK MERKEZLERİM NERELERDE VAR?

Gençlik Merkezleri 81 il merkezinde ve 53 ilçe merkezinde faaliyet gösteriyorlar. Ayrıntılı adres ve telefonları internet sitemizden de alabilirsiniz.

16-GENÇLİK MERKEZLERİM NEDEN SADECE GENÇLER İÇİN ÇALIŞIYOR?

Herkesin ihtiyacı olduğu gibi gençlerinde bazı ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları konuşmak tartışmak, karşılamak ve onlar üzerine kafa yormak, bu ülkede gençlerinde söz sahibi olduğunu göstermek için Gençlik Merkezim vardır.

17-GENÇLİK MERKEZLERİM ORTAKLIK YAPABİLİR Mİ?

Gençlik Merkezlerim bir kamu kurumudur. Bu anlamda kamu kurumları mevzuatına tabi olup kendi misyonuna, mevuzata uyduğu şekliyle diğer kurumlarla ortaklık kurabilir, sponsor alabilir ve etkinliklere dahil olabilirler.

18-GENÇLİK MERKEZLERİM’E KİMLER NE ŞEKİLDE SPONSOR OLABİLİYOR?

Gençlik Merkezlerim bir kamu kurumudur. Kamu kurumlarının sponsor almalarına ilişkin yapılan düzenlemeler dahilinde kişi ve kurumlardan sponsor alabilirler.

19-TÜRKİYE’DEKİ DİĞER GENÇLİK MERKEZLERİM’E NASIL ULAŞABİLİRİM?

Türkiye’deki tüm Gençlik Merkezlerimin kendisine ait bir internet sitesi bulunmaktadır. Bu siteler sabit içerikli olmayıp dinamik yapılara sahiptir. Bu anlamda [url=http://www.il ismi-gm.gov.tr ]http://www.il ismi-gm.gov.tr [/url] adresinden bu Gençlik Merkezlerim’e ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

20- GENÇLİK MERKEZLERİM HAKKINDA EN DETAYLI BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Kendi internet sitelerinden, http://www.genclikhizmetleri.gov.tr , http://www.gsgp.org.tr , http://www.hepibizalbum.com sitelerinden ulaşabilirsiniz.

GENÇLİK KAMPLARIYLA İLGİLİ BİLGİYE BURADAN ULASABİLİRSİNİZ


http://www.genclikkamplari.gov.tr/
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gevezesessizlik.the-talk.net
 
20 SORUDA GENÇLİK MERKEZİM
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» gençkız rüyası...
» MESLEK SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
» Kılıçarslan`da Halk Eğitim Kursu Sonunda Kuaför Olan Gençler

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Gevezesessizlik :: YAŞAM :: GENCLİK MERKEZİM-
Buraya geçin: