Gevezesessizlik
oooo Kimler Gelmiş Efendim. Siz Gelmeseydiniz Biz Gelecektik!! gülümse

Gevezesessizlik

Yaşama Dair Her Şey Birlikte Hep Beraber

AnasayfaPortalliSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

El weswes - Najoua Bijjir (Kitap)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
[K]üçük prenses
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Kadın
Ülke : Ali Sami Yen
Burcu : Akrep
Hangi Takımlısınız : Galatasaray

MesajKonu: El weswes - Najoua Bijjir (Kitap)   22nd Aralık 2008, 16:11

El weswes bir Hollandada yasayan bir Fasli yazarin bir eseri. Faslilarin Hollandada 2 kültürün arasinda nasil yasadigini anlatiyor. Hollandaca yazili oldugu için ben bu kitapi Türkceye cevirecem. InsAllah iyi olur ve kitabi begenirsiniz gülümse

Herkezin kendi problemleri

Nabilin aynasi
S1k1nt1s1z Nabil kurdugu kol saatigi ile uyaniyor, uykusunu alamadi ve vucudu daha agir iken yinede kalkiyor. Yataginda daha biraz dönüyor ve yorgani birden üstünden atmadan önce göz göæe geliyor uyuyan küçük erkek kardesleriyle. Tekrar saatine bakiyor -sekiz bucuk- yine çok az uyudu. Bugün onu çok yogun bi gün bekliyor, koleji yok, ama geride kaldigi ödevleri yapmak lazim, bir çok sey aklina sokmasi lazim unutmamasi için. Sonunda ayaga kalkiyor, bi tenefüs veriyor, yatagina oturuyor ve iki eliyle sacisini oksuyor. Saci her zaman mükemmel olmasi lazim, Farzet ki annesi, babasi veya kiz kardesi öyle görse birazdan düsa gittiginde. Rengi solmus mavi t-sörtüyle ve kot pantolunu kesilmis kendini yere atiyor, patiklerini ariyor, ama bulamiyor, yine küçük erkek kardesileri bi yere atmistir, onlardan ne kadar çok nefret ediyor o küçük bücürlerden.
Nabilin dolabi her zaman piril piril ve çok düzgündür. Kardesler oraya gelmeyi bile düsünemezler çünkü o zaman biliyorlar ki Nabil bomba gibi patlar, ve bunu çok iyi biliyorlar. Dolabin bi yanda biricik takim elbisesi var. Dolabin diger yerlerinde diger elbiseleri, her cesitten bir jöle ve sacsprayi, yüz- ve vucudkremi. Bi göz atiyor hersey daha yerindemi diye. Dolabinkapisinda ic tarafindan Nabilin sevgili aynasi avr. Saci her yerden ucuyor, biraz uzun ama güzel duruyor, Italyanca. Kendisine soruyor hangi jöleyi, waxi veya sprayi sacina sürüceyine veya spray yapacayina dustan sonra, ama aynasininin cekiciligi çok büyük. Cirkin üstüyle yine de kendisini mükemmel buluyor. Johnny Bravo gibi bi poz veriyor aynasinin önünde, ve erkek kaslarini göstertiyor. Bravo! Sonra iki cesit gülümsemeler deniyor: Bir efendice bir eglence felan olursa, ve bir havada olan bir gülümse bazen isine yariyor. Disleri her zamanki gibi bembeyaz. Oh bugün yine güzel gözüküyorum, dünden daha yakisikliyim sanki, biraz yüksek sesle söyliyor aynaya. Sadece burnumdaki saclar yakismiyor, onlar gitmeli, bir cimbiz almam gerek onlari cikartmam icin. Biyoloji bir bakisla kendisine bakiyor aynadan. Sonra tirknaklarina bakiyor ve korkuyor. Yine bi maniküre gitmesi lazim. Sadece bir problem var: parasi yok. Nabil parasiz. O bir ögrenci. Arkasinda bi kihkih gülmeler var. Rasit, ikinci küçük olan erkek kardesi gizlice ona bakiyor. Said daha derin derin uyuyor. Nabil dönüyor ve bir sert secilde 'Uyu sen!' diyor. Hiç kimse ama hiç kimse onun ciplak vucuduna bakamaz... sadece kadinlar. Ne kadar çok sinir oluyor odasini kardesleriyle paylasmasini. Kaç defa annesiyle ve babasiyla kavga etti. Tabi o da biliyor ev küçük oldugunu ama bodrumu bile vermek istemiyorlar, oysa orayi Nabilin sarayi yapardi. Olmazmis, orda camasirmakinesi varmis.. Nabil kendi bir müzik seti istiyor, kendine ait bir yer, orda isedigini yapmak için. Bi yer gece vaktine kadar derslerine calismasini için ve hiç kardeslerine hiç uymamasi için onlar saat 9 da yattiklari için. Bir ona ait bi yer gece vaktine kadar kizlarla arama görüsmeleri için.. Burda küçük odada herseyi gizli sakli yapmasi lazim, sessizce ve herkese uymasi lazim. Herseyi iyi saklamasi lazim çünkü annesi genelde odalari topluyor ve babasi hiç beklemedigi anlarda iceriye daliyor. Sormadan-içeriye-dalma-veya-baskalarin-esyalarina-bakmak kurali sadece kardeslerine aittir.

Ama bu yüzden daha iyi resam ciziyorsun
Bir an için Kenza kendisini çok mutlu hissetmisti. Yaz atilinden önce hersey iyi gidiyordu. Sanki ilk defa onu ugrastiran seyler ödülleniyordu ve hedefine ugrayacak gibiydi. Bir ressamci olacakti. Ilk defa bir yerde nefes alicakti, annesine para konusuyla yardim edecekti ve kendi ressam esyalarini ödeyecekti. Ve sonra, hersey yoluna vardiginda herseyi kendisi ayarliyacakti, o zaman vakit zaman icin ve para icindi. Hersey zamaninda. Geri okula gidicekti. Ama simdi degil, simdi herseyi bi toparlamasi lazim, hersey tam yoluna gidene kadar...
Bir güzel yaz yagmurunda Kenza kendisini Sliebroek sokaklarinda yürüyor. Düsünceli bir kot pantolun için ve yeni Cool-Bat ceketinde, çok zor aldigi ceketinde gidiyrodu. Çok sevdigi topuklu ayakkabilari evde birakti ve normal spor ayakkabilari giydi, bagciklarini ayakkabinin içine soktu. Saci daginik oysa her zaman güzel baglardi. Tip bakimli ister, her defasinda staj yerlerinde bunlari duyardi ve görürdü -ilk senesinde bile sordular Kenzaya iyi adrese geldigini mi diye. Kendi ex babasinin takim ceketisini giynip (onu ne kadar çok nefret ediyorsada saygidan): Kiyafet oysa çok güzel yakisiyor, annesinin bluzu ile ve bi $1k ve eski bir $al takmisti, kendisini çok güzel hissetmisti. Dis görünüs degil, ama kaliteye, insanin kedisi yani içindeki, çok duymustu bu sözleri. Ama her kapak her tencereye, olan söze inanmiyordu. Pasta olan, ilk önce, herzamanki gibi, o güzel süslenmis haline degil. Ama Kenza farkli düsünyor. Bir ufacik yanmis elmapastasi da güzel tadi olabilir.
Ilk konusmasina gidiyor. Yagmur damlalari yavas yavas Kenzanin yanagindan, dudaklarini çok sert bi sekilde tutyor, yanlislikla o pis seyi yutmayim diye. Kapinin önünde bekliyorlar Kenzayi. Tabi alirnisa. Simdi kendin söyle: kim ister bir yagmur altindan gelmis, üstü basi yapyas, saclari yüzüne yapismis, maskara kirpiklerini cizmis yanagina? Tip ona bakiyor iste! Kenza mükemmel bir aday -lütfen bakimli ol, lütfen. Kenzanin hedefi bütün yaz calismak, eylülde bir baska bi yere gitmek. Ne olursa olsun, ister sabahci, öglenci, aksamci herseyi ister. Hem insanlarla calismak, kendisini ilerletir, yeni seyler ögrenir. Simdi agostos, sifir-saat-bir kontrakti basliyacak. Bahcede ira oyalanip, gezilere gitmek felan. Bakim evindeki yasiyanlar Kenzaya yeni fikirler yaratacak, yeni bi ekstra enerji verecekler. Bu yüzden daha iyi resimler cizecek. Hem is arkadaslariylada biraz konusabilir, gülebilir, eglenebilir. Maa$i pek yüksek degil - calistigi saatlere bagli.
Eylül ayinda hersey degisecek, yani: Eylül ayin kendisi degil ama kendi hastakarnesinin bakimlari için.. Sifir-saat -bir kontrakt süperdi ama istedigi gibi degil. Sigortasiz oldugu için bir ceza ve bu ceza içinde Kenza içinde daha çok calismasi lazim. Akilsiz, akilsiz, akilsiz, nasilda olabilir? Nasil beni kandirdilar? Pislikler, hayvanlar, yilanlar, köekler, seytanlar, kuvalar, terlikkafalar, ekmekkafalar, karincakafalar!

~~devami gelecek~~
Kullanıcı profilini gör http://www.gevezesessizlik.forumr.net
[K]üçük prenses
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Kadın
Ülke : Ali Sami Yen
Burcu : Akrep
Hangi Takımlısınız : Galatasaray

MesajKonu: Geri: El weswes - Najoua Bijjir (Kitap)   23rd Aralık 2008, 17:25

Bütün olanlar hepsi kendisinin sucu, keske daha iyi sorup arastirsaydim, daha iyi baksaydim, ve Allah bilir daha neler yapmaliydim... Bu sapik islerden hiç düsünmemistim, böyle yöntemler oldugunu. Calismak istediginde son detaya kadar niye girmelisinki? Zaten kagitisleriyle seni mahvediyorlar. Kenzanin düsüncesi tek biraz saygiydi, ve bunlari konusmasinda konusmustular dimi..?

Burda calisirsan bir sifir-saat-bir kontrakta giriyorsun. Yani sigortasiz burasi. Dikkat et: hiç kimse sigortasiz disarda yürüyemez. Hayir, sigortasizsan, o zaman büyük bir ceza yersin.. Söylemedik deme sonradan.

Iste bunu söylemeleri gerekti. Bosver, sigortasiz olsada öderdim herseyi. En kisa zamanda yeni bir is bulurum, sigortali. InsAllah...

En ufak seyler için kiziyorum. Küçük yorumlar, görünmeyen hareketler, bizli bakislar ve söylenmedik fikirlere... Bir satirla yazmakla bitmiyor yada yine ayni yorumlar 'Ama o yok bizde' yada 'Ben size katilmiyorum'. Çok nadir nefes aldiriyorlar, ve ona muhtac ki polikatici bir cevap verebilmesi için. Onu yaparsada 'd' 't'le karisiyor, 'k' 's'le ve 'v' 'e' ye uymuyor. Ve düsündügü konu bu arada yok oluyor onca satirlarin düzeltmesinde. Hollandada düsünceni acikca söyliyebilirsin., ama lütfen geri yorumu sormayin. Güzel fikirler? Forget it. 'Evet, güzel, ama biz yapmayiz onu. O bizim stratejimize uymuyor..' Ve 4 ay gecmeden herseyi iyi düsünmüz, sistematik, strajeli bir yöne yönderecek kagida yaziyor. Her zaman ayakparmaklarinin üstünde yürürsün, dikkat edip ne diyecegine. Hayatta-asla bir yorum gelmedi ki: 'güzel' yada en azindan 'Sen kagida yaz, biz sonradan bakariz'. Hayir. Kenzanin istedigi bundan daha çok
calis, calis, calis,
düsünme, calis, calis, calis
iste, onu, senden, bekliyorlar
Sonrada seni bir konusmasandalyesine oturtuyorlar sorulari cevaplamak için.

-Euhhee.. sen daha bakiremisin?
-Söyle, sén basörtü hakkinda ne düsünüyorsun?
-Ayh, hayir, seni demek istemedim, sen baskasin, ama..?

Kenza düzgünce bir sekilde cevap vrir: 'Öyle seyleri kendime saklarim', yada 'Basörtüde ne varmis?' Aslinda baska bi cevap vermek istiyor, basörtü takmadigi halde: 'Sanane ya?!'Bende senin özel seylerine sormuyorum? Önce bi kendine bak. Hem sen biliyormusun ben et yimeyen insanlardan ne buldugumu? Bütün sorun yasattiklarinda ben güzel bi et yerken! Sanki küçük bir kiz gibi beni kurban edip pisirmeden ellerinizle yiyorsunuz, for God's sake... Senin annen baban ve onlardan önce iste ónlár yamyamdilar! Insan yedikten sonra, kagit ve yapistiriciyle ugrasirlardi. Et yemezlermis.. pff, sen karisma benim yemegimle, bana bi bakici lazim degil, bende seninle ugrasmiyorum ya, ben senin için karar vermiyorum!'
Sonsuza kadar bir çok sorun yasatabiliyorsun. Dinden, Ramazan ayindan, bayramlardan, basörtü hakkinda. Inanmak? Delirdinmi! Git baska bi yere! Hayir, et yemeyenlerden dalga gecemezmissin. Ciplak ciplak disarda sokakta gezebilirsin, sacini her renge boyuyabilirsin, bedenini delik desik yapabilirsin, baskalarin diniyle dalga gecebilirsin, herseyi yapabilirsin, yukariydan geldigi sürece, ama kendi fikirlerin düsüncelerin ayaga kaldirmak olmaz. Pfff her yerde hayalet var, hiç bir yerde aslinda ikisi... Isiktan ve annemden baska hiç bir yer güvenli degil, göze degil ve kalbe asla.
Renkli yaz Kenza için bitmistir, eylülde biraz agostosun sicakligi vardi. Eylül en güzelinde atletle yürürken, terliklerin üstünde -uzun sürmücek ve o kötü kis gelecek, geri yorganlarin icine saklanicak, sicak sobanin üstünde oturucak, bi dükkana girip ordan kahve ismarlayip yanina bisküvi alip disariya küçük insanlari seyredecek. Hüzünlü giymisler her yerden cikan ve giden.

Fred idi kapiyi acan o gün bir is için, bu ikinci gelisi. Istedigi gibi olmadi ama yinede geldi, yine bir saygili sekilde birseyler yazar. Anlamadigi, o Fred denen canavar bi kaç saniye için, pat-küüt bir sekilde: 'Merhaba Kenza, sen olmadin, alinmadin, bir maske takmistin bize göre.'
'Bir maskemi..?'
'Evet, bir maske, bilirsin ya? Bize göre sen öyle bi maske takmistin bizde konusurken.'
'Him?'
'Tamam, seni arariz bidaki sefere gelmene, hoscakal.'
'???'
O yagcinin köpekkafli denen Fred! Ilk haftasinda flört yapmaya calisirken: 'Euh, senin bir sevgilin varmi? Senin gibi bi güzel genc kizin niye sevgilisi yok? Belki beraber bir seyler icebiliriz?' Kim ister Freggel 1, 50 m. ile bir seyler icmek? Solkulaginda bir küpe -Kenza kendisi düsünüyordu baska bi isten geldigini.. Söyle simdi kim burda bir maske takiyor?
Bir maske? Kendileri sormustu geceleri calismak istermisin diye... Günaydin, ama 2 aydir hep gece calisti! Ve kendileri sordu kültürelle ilgili, diniyle ilgili isde nasil olur diye... Günaydin! Günaydin! Sanki her zaman bi namazlikla kolunun altinda ve basinda dumanlarla geziyordu. Ve by the way, Hiristiyanlar yemekten önce hep dua ederler, her zamanki 3 defa vurcan sonra yemege dal -yada istemiyorsun. 'Amen!' kalbinin en derin yerinde beraber söylemek istedigi, 'Tesekkür ederim Allahim bu yemek için!' her zaman bunu yapanlara birakirdi. Kalbinde, hiç kimse duymuyacagi sekilde veya göremiyecegi sekilde bismillah derdi.
Kadermi bilmiyorum, ama Kenza bi baska yerde calismasini istediler. Çok relax bir kisilerle calisacakmis, ve halende orda calisiyor. Simdi sadece kendisi için calisiyor, bir seyler farklimi gidiyor, hemen herseyini alip ertesi günden önce gidiyor. Asirlar gecse bile orda kalmak istemez.
Komik, Fred burdada aradi, önce tatli bir kart gönderdi ayiciklarla, farelerle, kelebeklerle, fillerle ve tatli dille bi sekilde daha orda calismasini uzatmasini istedi.
'Bu günlerde bi ugraririm' demisti, ama aklisinda: 'In your dreams, stupid dog'. Ona daha bir kart gönderir bir dissiz bir gorillanin.

Simdi sorularla dolu kafasi. Sorular, yerin dibine vuruyor. Sorular cevapsiz. Sonra nasil maas alicak? Okumak isterse bunu nasil yapacak? Annesine nasil yardim edebilecek kirayi ödemek için? Ve ressam esyalarini nasil ödeyecek? Hersey neden parasiz olmuyor? Keske hersey bedava olsaydi! O zaman bitmisti, done, finished bunca sorun duymazdi. O zaman insanlar calissalardi zevkleri için calisirlardi. Bedava Ülkesi, orda yasamak isterdi. Önce süpermarketleri alt üst ederdi, sonra eczaneleri ve diger dükkanlari...
Kullanıcı profilini gör http://www.gevezesessizlik.forumr.net

El weswes - Najoua Bijjir (Kitap)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rüzgar Gülü - Atilla İlhan rüzgar gülü - atilla ilhan
» 6300 klasör şifreleme
» TIMETÜRK,Fatih i,Cocuk Katili YAPTI....
» Tefsirler (E-Kitap)
» Harry Potter ve Sırlar Odası Özeti